ČeskyEnglish (United Kingdom)German

Krčínův dům, Kájovská 54

PDF
Tisk
Email
Čtvrtek, 08 Březen 2012 14:46

Krčínův dům - Český KrumlovKrčínův dům patří mezi nejcennější památky historického centra Českého Krumlova. Jde o dvoupatrový nárožní dům s náročně malovanou renesanční omítkou s počátky již ve 14. století. V 16. století pak prošel zásadní renesanční přestavbou, ze které pochází i mimořádně hodnotná malířská výzdoba fasád. Téměř jistě jde o dílo umělců, kteří pracovali pro Viléma z Rožmberka areálu zámku Český Krumlov.

Krčínův dům - Český KrumlovPodle nejstarších zmínek patřil dům sladovníku Mikulášovi a poté jeho synovi Tomášovi přezdívanému v té době Tomandl na louži. Po Tomandlově smrti v polovině šedesátých let převzal dům jeho syn Filip Nuss, který byl rožmberským úředníkem. Po Filipově smrti (1597) se vdova Voršila provdala za Floriána Ronnera, který převzal dům se vším příslušenstvím.

 

Krčínův dům - Český Krumlov Z údajů o následných změnách vlastníků vyplývá, že už v té době byl dům chápán jako něco mimořádného. Dokládá to jeho cena. Například v roce 1640 Hans Taupergar prodal "ronnerovský dům" se stájemi a pivovarským zařízením Stefanovi Reichartovi za velmi vysokou částku 1.100 kop grošů míšeňských. Také na počátku 19. století byla nemovitost vysoce ceněna - mezi roky 1801 a 1802 stoupla její cena ze 2.263 zlatých na 4.000 zlatých. Dům tehdy patřil správci městského hospodářství a obchodníkovi Simonu Stifterovi. V 18. století se v objektu patrně provozovalo mydlářské řemeslo, avšak pivovarnictví se tam udrželo až do 19. století.

Krčínův dům - Český Krumlov

Mužské hermy

Kónické pilířky nesoucí lidskou polopostavu, poprsí či hlavu, patřily k oblíbeným malovaným dekoracím renesančních domovních průčelí. Zatímco hermovky (karyatidy) členící meziokenní plochu prvního patra mají víceméně tradiční formy vousatých svalovců podpírajích svými hlavami římsoví, hermovky druhého patra dostaly podobu divých bezrukých mužských torz, jejich polopostavy vyrůstají z propletených točených sloupů, které připomínají kluzká hadí těla.

Zdroj: http://www.encyklopedie.ckrumlov.cz

Aktualizováno ( Středa, 23 Květen 2012 07:39 )